Головна сторінкаУрядовий портал
 
УКР | ENG | РУС
 
 
 
 


Аерокосмічний портал України
Нацдержслужби України
Урядова телефонна лінія

Співробітництво з іноземними державами


Співробітництво України з іноземними державами у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях базується на основоположних міжнародних договорах у цій сфері, міжнародних зобов"язаннях України у сфері космічної діяльності та діючому законодавстві України, що регулює космічну діяльність.
  Політика України у сфері міжнародного співробітництва з іншими країнами визначається такими основними принципами:
  - дотриманням міжнародних зобов"язань України в космічній сфері;
  - відповідність пріоритетам і цілям зовнішньої політики України;
  - зміцненням позицій українських підприємств на світовому ринку космічної техніки та послуг;
  - зосередженням зусиль на пріоритетних напрямках космічної діяльності.
  Основні зусилля у сфері міжнародного співробітництва зосереджені на створенні сприятливих міжнародно-правових умов для участі підприємств космічної галузі України в міжнародних космічних проектах, активізації зовнішньоекономічної діяльності підприємств, їх стабільній активній присутності на ринку космічних послуг.

Hide details for 2014 рік2014 рік
Протягом 2014 року міжнародна діяльність ДКА України була спрямована на виконання наступних завдань:
- розвиток двостороннього співробітництва у космічній сфері з країнами Європейського Союзу, Північної та Південної Америки, Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу та Африки, СНД;
- забезпечення виконання міжнародних зобов’язань України у сфері використання та дослідження космічного простору в мирних цілях, взятих за міжнародними договорами;
- здійснення заходів із забезпечення європейської інтеграції України у сфері космічної діяльності.
З метою виконання зазначених завдань проведено наступну роботу.

Європейський Союз

Підписано Протокол про внесення змін до Угоди між Урядом України та Європейським космічним агентством щодо співробітництва у використанні космічного простору в мирних цілях, відповідно до якого продовжено дію зазначеної Угоди (14 лютого).

Забезпечено участь делегації ДКА в Третіх відкритих консультаціях з обговорення проекту Міжнародного кодексу поведінки в космосі (26­30 травня м. Люксембург, Велике Герцогство Люксембург).
Проведено переговори з Європейським космічним агентством стосовно можливості участі України в європейських космічних проектах (13­14 жовтня, м. Париж, Франція).
З метою просування продукції українських підприємств на європейський ринок космічних товарів та послуг взято участь у бізнес­форумі «Aero Space Days Europe – 2014» (15­17 жовтня, м. Париж, Франція).

Підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо поступового набуття членства України в Європейському космічному агентстві» та надіслано на погодження до МЗС, Мінеокномрозвитку та Мінфіну України.
Підготовлено проект Угоди (між Урядом України та ЄКА) Європейської держави, що співпрацює з ЄКА та направлено на погодження до МЗС, Мінеокномрозвитку та Мінфіну України.
Підготовлено проект листа Прем’єр­міністра України про наміри України укласти Угоду (між Урядом України та ЄКА) Європейської держави, що співпрацює з ЄКА. Направлено на погодження до МЗС, Мінеокномрозвитку та Мінфіну України.
Забезпечено участь у засіданнях профільних підкомітетів Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС.


Північна та Південна Америка

Забезпечено участь делегації ДКА у Міжнародному урядовому форумі з питань освоєння космосу та Саміті голів космічних агентств (7­13 січня, м. Вашингтон, США).
Проведено низку переговорів стосовно розвитку співпраці, зокрема з Адміністратором Національної адміністрації з аеронавтики та дослідження космосу США (НАСА) Чарльзом Ф. Болдіном, керівниками компаній Boeing та Lockheed Martin (США).
Забезпечено участь представника ДКА в Українсько­Американському авіакосмічному бізнес­форумі (9­11 липня, м. Вашингтон, США).
Проведено переговори керівництва ДКА з представником компанії Lockheed Martin (США) стосовно перспектив започаткування співробітництва (24 липня, м. Київ).
Забезпечено участь делегації ДКА у Міжнародному астронавтичному конгресі в рамках якого проведено низку переговорів стосовно розвитку двосторонньої співпраці у космічній сфері (29 вересня – 3 жовтня, м. Торонто, Канада).

Проведено зустріч Голови ДКА з Директором Мексиканського космічного агентства (1 жовтня, м. Торонто, Канада), а також забезпечено проведення переговорів на рівні експертів від підприємств космічної галузі та Мексиканського космічного агентства з метою визначення перспективних напрямів двостороннього співробітництва у космічній сфері (6­8 жовтня, м. Мехіко, Мексика).

Азійсько­Тихоокеанський регіон

Підготовлено та направлено китайській стороні пропозиції змін до Програми українсько­китайського співробітництва у космічній сфері на 2011­2015 роки, які буде обговорено на засіданні спільної робочої групи.
Підготовлено на направлено індійській стороні пропозиції стосовно співробітництва з Індійською організацією космічних досліджень, які будуть обговорені в рамках візиту делегації ДКА до Індії.
Проведено зустріч з представниками Посольства Японії в Україні з метою обговорення перспектив започаткування співпраці (5 серпня, м. Київ).
В рамках Міжнародного астронавтичного конгресу проведено зустріч Голови ДКА з керівником Індійської організації космічних досліджень. (2 жовтня, м. Торонто, Канада).

Близький Схід та Африка

Підготовлено до підписання меморандуми про співробітництво у космічній сфері з відповідними установами Південно­Африканської Республіки та Об’єднаних Арабських Еміратів.
Організовано зустріч з делегацією ізраїльської компанії «Орбіт» (17 лютого, м. Київ).
Взято участь у переговорах з делегацією Підсекретаріату оборонної промисловості Міністерства національної оборони Туреччини (20 жовтня, м. Київ).
Підготовлено проект меморандуму про співробітництво з Туреччиною стосовно реалізації проекту в космічній сфері.

Співдружність незалежних держав

Взято участь у засіданні робочої групи з питань актуалізації чинної договірно­правової бази багатостороннього співробітництва держав­учасниць СНД в космічній сфері (19­22 березня, м. Москва, РФ).
Проведено зустріч з представниками Посольства Республіки Казахстан в Україні стосовно перспектив розвитку співробітництва (15 серпня, м. Київ).
Підготовлено вказівки делегації підприємств космічної галузі для участі у нараді СНД з питань космосу (20­22 жовтня, м. Москва, РФ).Hide details for 2013 рік2013 рік
Протягом 2013 року міжнародна діяльність ДКАУ була спрямована на подальший розвиток співробітництва у космічній сфері з країнами Європейського Союзу, Північної та Південної Америки, Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу та Африки, СНД, а також на забезпечення виконання міжнародних зобов’язань України у сфері використання та дослідження космічного
простору в мирних цілях за міжнародними договорами.
Загалом ДКАУ було організовано або взято участь у підготовці близько вісімдесяти міжнародних заходів, 32 з яких – закордонні візити.

  Європейський Союз


  На виконання плану першочергових заходів з інтеграції України до Європейського Союзу на 2013 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 р. № 73, проведено Відкриті консультації з питань Міжнародного кодексу поведінки в космосі (16-17 травня, м. Київ). Захід організовано за ініціативою Європейської служби зовнішньої діяльності при підтримці Інституту ООН з проблем роззброєння. Метою заходу було обговорення ключової концепції Міжнародного кодексу поведінки в космосі шляхом відкритого діалогу з представниками широкого кола зацікавлених країн. В консультаціях взяли участь більше 60 делегацій держав-членів Організації Об’єднаних Націй (ООН).

  В 2013 році почалося виконання трьох проектів за участю українських наукових організацій в рамках Сьомої Рамкової програми ЄС з досліджень та технологічного розвитку (FP-7).
  У Києві відбулося відкриття проекту Twinning «Посилення інституційної спроможності ДКА України в реалізації європейських космічних програм у сфері супутникової навігації EGNOS/Galileo та дистанційного зондування Землі GMES» (14 жовтня).

  Проведено зустріч керівництва ДКАУ з керівництвом Генерального директорату «Підприємництво та промисловість» Європейської комісії з питань розвитку співробітництва, зокрема щодо можливості участі у європейському космічному проекті «Копернікус» (28 листопада, м. Брюссель, Бельгія).

  Співдружність Незалежних Держав

  Проведено нараду представників органів виконавчої влади держав-учасниць СНД з питань співробітництва у космічній сфері (9-10 липня, м. Євпаторія), в якій, крім української делегації, взяли участь представники шести країн СНД, а також Виконавчого комітету СНД. Метою заходу, що проводиться раз на рік, починаючи з 2010 року, почергово в країнах Співдружності Незалежних Держав є обговорення актуальних питань багатосторонньої взаємодії у сфері дослідження та використання космічного простору в рамках СНД.
  Проведено тристоронню зустріч керівників космічних агентств України, Російської Федерації та Республіки Казахстан (9 липня, м. Євпаторія).

  Організовано участь Голови ДКАУ у консультативній нараді експертів для розгляду питання про можливість підготовки проекту Конвенції СНД про співробітництво у галузі дослідження та використання космічного простору в мирних цілях (1-5 жовтня, м. Санкт-Петербург, РФ).
  Підписано Дорожню карту виконання Програми російсько-українського співробітництва у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях на 2012-2016 роки (15 жовтня, м. Калуга, РФ).
  Підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Федеральним космічним агентством (Російська Федерація) щодо співробітництва у використанні національних космічних засобів дистанційного зондування Землі цивільного призначення (15 жовтня, м. Калуга, РФ).
  Підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Федеральним космічним агентством (Російська Федерація) щодо співробітництва у сфері ракетно-космічної промисловості.

  Північна та Південна Америка

  З метою розвитку українсько-американського співробітництва у космічній сфері Голова ДКАУ Ю.С. Алексєєв відвідав США (28-31 жовтня, м. Вашингтон, м.Хюстон, США). В рамках
  візиту проведено переговори з Адміністратором НАСА Ч. Болденом та керівниками провідних компаній космічного спрямування США. За результатами візиту створено Робочу групу з питань
  розвитку українсько-американського співробітництва у космічній сфері.

  Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Бразильським космічним агентством та Державним космічним агентством України у сфері підготовки кваліфікованих кадрів для космічної галузі Бразилії (8 листопада, м. Бразиліа, ФРБ).

  Близький Схід та Африка

  Делегація ДКА взяла участь у Восьмій Міжнародній космічній конференції Ілан Рамон (27 січня – 1 лютого, м. Тель-Авів, Держава Ізраїль).
  Забезпечено участь Голови ДКА Ю.С.Алексєєва в офіційній делегації, що супроводжувала Президента України під час візиту до Турецької Республіки (9 жовтня, м. Анкара, Туреччина).

  Азійсько-Тихоокеанський регіон

  Проведено зустріч з делегацією Корейського інституту аерокосмічних досліджень на чолі з його президентом (13 червня, м. Київ) під час якої обговорювались перспективи розвитку двосторонньої співпраці у космічній сфері.
  Організовано переговори з делегацією Китайської національної космічної адміністрації, а також відвідання нею низки підприємств космічної галузі (10-12 вересня, м. Київ – м. Дніпропетровськ).
  Забезпечено участь Голови ДКАУ у другому засіданні Комісії з питань співробітництва між урядами України та Китаю (23-27 вересня, м. Пекін, КНР).

  Проведено зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом Японії в Україні (29 березня, м. Київ), а також делегацією Японського агентства аерокосмічних досліджень (11 листопада, м. Київ) з метою визначення можливих напрямів започаткування співробітництва.


   Hide details for 2012 рік2012 рік

   Протягом 2012 року міжнародна діяльність була спрямована на розвиток співробітництва з країнами Європейського Союзу, Співдружності Незалежних Держав, Америки, Близького Сходу та Африки, Азійсько-Тихоокеанського регіону. Здійснювались заходи щодо забезпечення участі України в міжнародних організаціях, розвитку договірно-правової бази, виконання зобов’язань відповідно до міжнародних режимів нерозповсюдження та експортного контролю, участі підприємств в міжнародних космічних проектах, а також представлення космічної галузі на міжнародних виставкових заходах.

   Європейський Союз

   21-22 березня відбувся візит делегації ДКАУ та підприємств космічної галузі до м. Харвел (Великобританія), в рамках якого проведено переговори з Космічним Агентством Великобританії щодо спільної розробки та створення ракети-носія легкого класу.
   Українсько-європейською робочою групою зі співробітництва в космічній сфері були визначені три напрямки досліджень, які представляють спільний інтерес для українських та європейських дослідників:
   послуги системи GMES для аграрного сектору;
   надлегкі матеріали та технології покриття для систем космічного призначення;
   методології та технології для активного видалення космічного сміття.
   Ці теми були включені Єврокомісією у спеціальний розділ Робочої програми останнього конкурсу за космічною тематикою Сьомої Рамкової програми ЄС з досліджень та технологічного розвитку (РП-7), який був оголошений у липні 2012 р. Після оцінки пропозицій, поданих до конкурсу, були відібрані для фінансування наступні проектні пропозиції за участю українських наукових організацій:
   «Малі дослідницькі зонди для перспективних місії (SEAM)»;
   «Посилення безпеки на низьких орбітах за допомогою іонного променя (LEOSWEEP)»;
   «Нова надлегка система термального захисту для космічних систем різного призначення (LIGHT-TPS)».

   Загалом, Україна посідає 3 місце серед країн, що не є членами ЄС (після РФ та США), за кількістю учасників проектів космічної програмі РП-7.
   3 жовтня у м. Неаполі (Італія) в рамках Міжнародного астронавтичного конгресу відбулась зустріч Голови ДКА Ю.С. Алексєєва з керівником Німецького центру аерокосмічних досліджень Й.Д. Вернером, під час якої було обговорено питання стосовно двостороннього співробітництва.
   15-16 листопада у м. Ларнака (Республіка Кіпр) представник ДКАУ взяв участь у другої Конференції з досліджень космосу в рамках Сьомої Рамкової програми ЄС (РП-7).
   У 2012 році ДКАУ був погоджений текст Угоди про асоціацію між Україною та ЄC для парафування.

    Співдружність Незалежних Держав

    3 січня підписано План співробітництва між Державним космічним агентством України та Національним космічним агентством Республіки Казахстан на 2012-2013 роки, який передбачає розвиток взаємодії за такими напрямами, як реалізація проектів у сфері пускових послуг, дистанційне зондування Землі, наукові космічні дослідження, розробка нових космічних технологій, підготовка та підвищення кваліфікації фахівців у космічній сфері.
    2-4 квітня, а також 30 травня у м. Києві пройшли переговори з делегацією Міжнародного комітету з реалізації проекту створення Міжнародної Аерокосмічної Системи Глобального Моніторингу (МАКСМ), під час яких обговорювались питання щодо залучення ДКАУ до практичної площини виконання проекту.
    З 3-го по 7-е вересня у м. Євпаторія пройшов IV Міжнародний спеціалізований симпозіум «Космос та глобальна безпека людства», на якому було представлено основні результати системного проектування МАКСМ та її основних елементів.


    21 червня в Москві (Російська Федерація) відбулась зустріч співголів українсько-російської Підкомсії з питань співробітництва у сфері космічної промисловості Комітету з питань економічного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії під час якої було розглянуто актуальні питання українсько-російської взаємодії у космічній сфері.
     27 червня у Києві затверджено «Програму російсько-українського співробітництва у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях на 2012-2016 роки». Церемонія підписання відбулася в рамках 9-го засідання Комітету з питань економічного співробітництва Українсько-російської міждержавної комісії.
    21-25 листопада у Санкт-Петербурзі (Російська Федерація) відбулось 38-е засідання Міжпарламентської асамблеї країн-учасниць СНД, у якому взяв участь Голова ДКАУ Ю.С. Алексєєв.
    Північна та Південна Америка

    Продовжувалось виконання зобов’язань за міжнародним договором між Україною та Бразилією «Про довгострокове співробітництво з використання ракети-носія «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара».
    19 березня у Києві відбулась зустріч з делегацією Бразильського космічного агентства та Інституту космосу та аеронавтики з метою обговорення перспективних напрямів розширення співробітництва у космічній сфері. 10 квітня у м. Київ пройшли переговори з делегацією компанії Комарго Корера (Бразилія).
    В квітні, в м. Бразиліа, та в липні, в м. Києві, проведено чергові засідання Ради директорів Бінаціональної компанії «Алкантара Циклон Спейс». У період з 30 липня по 3 серпня відбувся візит в Україну бразильської делегації на чолі з Міністром науки і технологій Бразилії Марко Антоніо Рауппом та Президентом Бразильського космічного агентства (БКА) Жозе Раймундо Брага Коєльо.
    16 травня у Києві відбулась зустріч Голови ДКАУ Ю.С.Алексєєва із заступником Державного Секретаря США Ф.Роузом, під час якої обговорювались шляхи поглиблення участі України у міжнародних ініціативах у сфері космічної діяльності, зокрема підготовці Міжнародного кодексу поведінки у космосі.
    10 серпня делегація США на чолі із сенатором Конгресу Річардом Лугаром відвідала Державне підприємство «Науково-виробниче об’єднання «Павлоградський хімічний завод», де ознайомилась с ходом утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 та об’єктом утилізації порожніх корпусів двигунів, що створюється за кошти міжнародної технічної допомоги США.
    27-29 серпня выдбувся візит делегації Мексиканського космічного агентства в Україну під час якого було проведено переговори у ДКАУ, а також організовано відвідання підприємств космічної галузі у Києві та Дніпропетровську.

    3 жовтня у Неаполі (Італія) в рамках Міжнародного астронавтичного конгресу відбулась зустріч Голови ДКАУ Ю.С.Алексєєва з Президентом Канадського космічного агентства С. МакЛіном.

    Близький Схід та Африка

    15-19 січня відбувся візит делегації ДКАУ до Алжиру під час якого визначено перспективні напрями започаткування співробітництва.
    З 30 квітня по 3 травня проходив візит делегації ДКАУ до Республіки Судан (м. Хартум) під час якого опрацьовувались актуальні питання розвитку взаємодії, зокрема укладення угоди про співробітництво у космічній сфері.
    25-29 вересня у м. Києві перебувала делегація Міністерства науки і зв’язку Республіки Судан. Під час переговорів було обговорено шляхи реалізації спільних проектів. 27 вересня була підписана Угода між Урядом України та Урядом Республіки Судан про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях.


    Азійсько-Тихоокеанський регіон

    1 лютого у Києві проведено переговори делегацією Корейського інституту аерокосмічних досліджень (KARI) щодо перспектив розвитку співробітництва.
    7 лютого у м. Києві відбулась зустріч Голови ДКАУ Ю.С. Алексєєва з Надзвичайним і Повноважним Послом Японії в Україні паном Т.Сакатою під час якої було погоджено візит делегації японських фахівців на підприємства космічної галузі України з метою визначення перспективних напрямів співпраці.
    18 червня та 17 грудня у м. Києві відбулись зустрічі керівництва ДКАУ з делегацією Токійського університету (Японія) щодо можливостей співробітництва у сфері моніторингу радіаційно-забруднених зон поблизу Чорнобиля та Фукусіми.
    4-7 липня проходив візит делегації Японії у складі представників Міністерства освіти, культури, спорту, науки та технологій (MEXT) та Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) в ДКАУ України та на підприємства, що належать до сфери його управління та розташовані у Києві, Дніпропетровську і Харкові.
    1-3 липня у м. Дніпропетровську проведено засідання спільної українсько-китайської Робочої групи у складі представників ДКАУ, Китайської національної космічної адміністрації, підприємств, установ та організацій космічної галузі України і КНР.
    6 липня відбувся візит делегації КНР до Національного центру управління та випробувань космічних засобів (м. Євпаторія), метою якого було ознайомлення з діяльністю НЦУВКЗ для подальшого вивчення можливостей українсько-китайського співробітництва в галузі дослідження Місяця та далекого космосу.
    14 жовтня у Пекіні (КНР) відбулось друге засідання українсько-китайської Підкомісії зі співробітництва у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях. За результатами засідання підписано протокол, яким внесено зміни до Програми українсько-китайського співробітництва у космічній сфері на 2011-2015 роки.
    11 грудня в рамках державного візиту Президента України В.Ф. Януковича до Республіки Індія, відбулась зустріч Голови ДКАУ України Ю.С.Алексєєва з Головою ISRO К. Радхакришнаном.

      
     12/05/2018: До 21-ї річниці польоту першого космонавта України Леоніда Каденюка

     12/04/2018: Двадцять перша річниця польоту українського космонавта Леоніда Каденюка на космічному шаттлі «Колумбія» (19 листопада – 5 грудня 1997 року)

     11/26/2018: Колегія Державного космічного агентства України підвела підсумки діяльності підприємств галузі за 9 місяців 2018 року

     11/21/2018: Відбувся успішний пуск ракети-носія «Вега»

     11/19/2018: Відбувся успішний пуск ракети-носія «Антарес»