Головна сторінкаУрядовий портал
 
УКР | ENG | РУС
 
 
 

Аерокосмічний портал України
Нацдержслужби України
Урядова телефонна лінія

До 25-річчя Державного космічного агентства України. 3-й Генеральний директор НКАУ Ю.С. Алексєєв: Головне не здавати позицій і досягати більшого
 


2005 рік - був складним роком для України і Національного космічного агентства. Змінився в черговий (11-й) раз уряд, і кожен раз до високих кабінетів приходили нові команди. Разом із заняттям високих посад, нові люди починають вивчати предмет управління регіоном, галуззю або державою одночасно з процесом управління безпосередньо. Одна команда, «недовивчивши» і «недокерувавши», йде, і їй на зміну приходять нові амбітні провінціали - земляки, родичі, куми, бізнес-партнери, такі ж як і попередні «професіонали». У кадровій політиці основним критерієм став не професіоналізм, а зв'язки і партійна приналежність. За 14 років Незалежності України кожен уряд, що приходить до влади, обіцяв нові реформи, внаслідок яких очікувалося зростання промислового виробництва, поліпшення соціальних стандартів, виведення України в число провідних держав світу. А на практиці все відбувалося по-іншому. Падіння, падіння, падіння...

Потужний доробок, зроблений в сфері промислового виробництва, сільського господарства і науки до 1991 року, не дав експериментам у сфері управління державою, економікою знищити остаточно той потенціал, який був накопичений в країні. Незважаючи на пережиту «шокову терапію» (відсутність державного замовлення і фінансування, скорочення виробництва в десятки разів, звільнення до 70% працівників), підприємства, що випускали космічну продукцію, вдалося вберегти від повного розпаду. Вони зберегли основу виробництва і кістяк трудових колективів.

Завдяки фахівцям, які працювали в НКАУ, керівникам підприємств космічної галузі, їх воістину титанічній роботі для прориву на світовий космічний ринок, участі в міжнародних космічних проектах, підприємства космічної галузі поступово ставали на ноги. Вже 6 років працювали проекти «Морський старт», «Дніпро», залишилися стабільними коопераційні зв'язки з Російською Федерацією та з’явилися нові напрацювання з іншими країнами.

За 2005-й рік було здійснено 7 пусків ракет-носіїв українського виробництва з космодромів, розташованих в Європі (Плесецьк), Азії (Байконур), Америці («Морський старт»). Було виведено на навколоземні орбіти 15 КА, в тому числі вітчизняного виробництва «Січ-1М» і «Мікросупутник». Обсяги виробництва (у порівнянні з 2003-м роком) зросли на 16%, продукція, що експортується в загальному обсязі склала 38%, з кожним роком зростали валютні доходи за виконання комерційних контрактів. Все це привертало увагу до роботи галузі.

Виходячи з рішень Ради з національної безпеки і оборони від 14 березня 2005 року «Про засади реформування системи центральних органів виконавчої влади», Президент України В. Ющенко видає Указ №658 від 15.04.2005 року, в якому доручив Кабінету Міністрів України створити при Президенті України комісію з питань космічної діяльності, а також подати пропозиції щодо оптимізації функцій НКАУ. З'явилися різні пропозиції, в тому числі з боку Міністерства промислової політики включити НКАУ і підприємства галузі в сферу управління міністерства. Скликається нарада у Прем'єр-Міністра України Ю. Тимошенко, на якому вирішується питання «оптимізації». (В цей час різко погіршився стан здоров'я Генерального директора НКАУ О. Негоди. Багаторічна боротьба з важкою недугою результатів не дала. Олександра Олексійовича госпіталізували.) З доповіддю, а потім і з відповідями на непрості питання Прем'єр-Міністра України виступив заступник Генерального директора НКАУ Е . Кузнєцов. Нараду Прем'єр-Міністр Ю. Тимошенко, звертаючись до В. Шандри, закінчила словами: «Пане Міністре, мене переконали. І Ви бачите, що НКАУ не може бути Вашим структурним підрозділом».

Іншими словами, загроза поглинання космічного агентства іншою структурою була відведена, і на якийсь термін були відбиті спроби перепідпорядкувати НКАУ іншим інтересам крім державних. В НКАУ, а також на підприємствах галузі зітхнули з полегшенням.

27 травня 2005 року у Президента України В. Ющенка проходить нарада з питань космічної галузі. Президент підкреслив, що «...ми не маємо права втратити галузь» і дав доручення підготувати документ щодо підтримки космічної галузі.

У космічному агентстві після виходу у відставку через хворобу О. Негоди, найбільше побоювалися, що керівником може бути призначена людина не з галузі, а який-небудь «жвавий політик» з новим ринковим «мисленням», одержимий «реформаторською» сверблячкою. Наслідки такого призначення прогнозувалися досить трагічними для галузі.

На щастя, ці побоювання не підтвердилися. 10 червня Президент України підписує Указ №933 «Про заходи щодо подальшого розвитку космічної галузі України», а 25 липня 2005 року Указом Президента України №1121 Генеральним директором НКАУ призначений Юрій Сергійович Алексєєв - Генеральний директор «ВО «Південмаш». Період невизначеності і невпевненості в галузі закінчився.

У той час, коли в Дніпропетровську Тіна Миколаївна - секретар Ю.C. Алексєєва - плакала, в Києві, в Національному космічному агентстві, панував піднесений настрій. На посаду Генерального директора НКАУ призначений професіонал високого рівня, Генеральний директор «Південмашу», який останні 13 років, гідно пройшов непрості 1990-ті роки, зберіг спеціалізацію і колектив заводу, досвідчений і авторитетний в країні і в світі ракетник.

Юрій Сергійович завдяки тому, що протягом багатьох років очолював «Південмаш», найбільше і провідне підприємство України, дуже добре знав виробничі зв'язки підприємств ракетно-космічної галузі, їх потенціал, можливості і проблеми. Він був учасником багатьох переговорів з іноземними партнерами, космічними агентствами інших країн, розумів і підтримував політику захисту державних інтересів, яку формувало і послідовно проводило космічне агентство України.

Зібравши на першу нараду своїх заступників (В.Г. Комарова, С.О. Бауліна, Е.І. Кузнєцова, С.С. Зеленюка), він сказав, що уважно спостерігав, як злагоджено працює команда Олександра Олексійовича Негоди, і змінивши його на посаді Генерального директора, хотів би, щоб і надалі ми працювали так само. Юрій Сергійович вміло оптимізував роботу центрального апарату агентства. Функціональні обов'язки заступників генерального директора, керівників департаментів та управлінь були уточнені з урахуванням сучасних вимог. Скоригована структура космічного агентства: вона стала більш раціональною, що відповідає вимогам ринкової економіки.

Юрій Сергійович включився в роботу НКАУ відразу ж, без періоду адаптації і ознайомлення. Уже в перший місяць він проводить ряд найважливіших нарад, переговорів і зустрічей. Під час авіакосмічного салону МАКС-2005 на зустрічі з керівником Роскосмоса А.М. Перміновим підписується рішення про подальший розвиток співпраці України і Російської Федерації в космічній сфері. Створюється робоча група з підготовки Програми співробітництва на 2007-2011 роки, відновлюється практика проведення 4-сторонніх нарад представників космічних агентств і Академій наук двох країн, узгоджуються заходи щодо подальшої експлуатації спільних комерційних проектів «Дніпро» і «Наземний старт».

Юрій Сергійович бере участь в 5-й Українській конференції з космічних досліджень. Потім проводить переговори з бразильською делегацією на чолі з керівником космічного агентства Бразилії С. Гаудензі про реалізацію спільного проекту з будівництва стартового комплексу для ракети-носія «Циклон-4» на космодромі Алкантара.

Практично одночасно він проводить переговори з делегацією, що складається з представників Німеччини, англійської компанії «SSTL», канадської компанії MDA про запуск ракетою-носієм «Дніпро» п'яти космічних апаратів «RapidEye». А через кілька днів Юрій Алексєєв в складі урядової делегації вилетів в США на переговори з адміністратором NASA М. Гриффіном. Такий жорсткий графік роботи вимагав граничного напруження і мобілізації сил.

Юрій Сергійович не втрачав із своєї уваги і перспективних питань. На засіданні Колегії та Президії Науково-технічної ради НКАУ розглянута «Концепція Загальнодержавної космічної програми України на 2007-2011 рр.». Він направляє делегацію НКАУ в м. Париж для участі в роботі Міжнародної конференції «Європейська космічна політика: цілі до 2015 року». Тут закладався фундамент для майбутніх проектів і угод з європейськими країнами.

Виходячи зі свого досвіду керівництва заводом «Південмаш», Юрій Сергійович розумів, що без широкого співробітництва з іншими космічними державами галузі вижити буде дуже важко. Потужності конструкторських бюро і підприємств для внутрішнього ринку були надмірними. Багато відомств не бачили у себе потреби для застосування космічних технологій, а розуміння необхідності цього до них прийде значно пізніше.

Бізнес, який пережив «лихі 90-ті», пройшов стадію ринкової економіки «купи-продай і перепродай», накопичив первинний капітал, сформувався в більш-менш організаційному сенсі, але був орієнтований на західних партнерів, їхні фінанси і, природно, технології та продукцію. Таким чином, загинули виробництво вітчизняних телевізорів, магнітофонів, електронна і легка промисловість, різко скоротився випуск вітчизняної сільськогосподарської техніки і т.п. Світова економіка отримала великий, слабкоконтрольований державою, ринок збуту продукції західних фірм: від автомобілебудування, побутової техніки, виробів легкої, взуттєвої промисловості до медичних препаратів і продуктів харчування. Україна, яка виробляла в кінці 1980-х років близько 5% світового валового продукту, а за рівнем життя населення входила в 20-ку країн, втрачала економічну міць і скочувалася на позиції країн нижче сотні.

Керівники НКАУ, багатьох підприємств галузі розуміли, що, володіючи унікальними технологіями, маючи потужний науковий і інженерно-конструкторський потенціал, висококваліфікованих робітників (кожен 2-й трудівник галузі мав вищу освіту), можна і потрібно знайти своє місце на світовому ринку космічної техніки і послуг . Тим більше, що в кінці ХХ століття космічні країни стали більш відкритими, а масштабні космічні проекти вимагали об'єднання наукових, фінансових і технологічних ресурсів для їх реалізації.

Характерним для першого періоду роботи в космічному агентстві Юрія Сергійовича був грудень 2005 року:

- проведені переговори з російською стороною про продовження термінів експлуатації ракетного комплексу SS-18 ( «Сатана»), готується угода між Урядом Російської Федерації і Кабінетом Міністрів України з цього питання;

- Юрій Сергійович зі своєю командою здійснює візит до Бразилії, де домовляється про прискорення вирішення питань організації діяльності компанії «Алкантара Циклон Спейс», в тому числі затвердження декретом Президента Бразилії статуту цієї компанії;

- готується угода України і Європейського Союзу про співробітництво щодо цивільної глобальної навігаційної супутникової системи «Галілео»;

- 26 грудня 2005 року до НКАУ надійшов лист від керівника НАСА Майкла Гріффіна, в якому він звернувся до Генерального директора НКАУ Юрія Алексєєва з пропозицією Україні прийняти участь у нових космічних ініціативах США.

На початку лютого 2006 року, через півроку після свого призначення, Юрій Сергійович проводить підсумкову колегію агентства за 2005 рік. Однак значну частину своєї доповіді він присвятив перспективним питанням і завданням на майбутній період. Однією з найважливіших проблем в той час було привернути увагу вищого керівництва країни до підтримки і розвитку космічної галузі. І її вдалося вирішити. Створюється і затверджується Указом Президента України №130/2006 від 14 лютого Комісія з питань космічної діяльності. Головою Комісії призначено Прем'єр-Міністра Ю. Єханурова. До її складу (крім Ю. Алексєєва) увійшли: міністр закордонних справ Б. Тарасюк, секретар РНБО А. Кінах, народний депутат, перший космонавт України Л. Каденюк, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України Я. Яцків, радник Президента України В. Горбулін , Генеральний конструктор-генеральний директор КБ «Південне» С. Конюхов та ін. Скликається нарада керівників і наукових працівників КБ «Південне» і ВО «Південмаш», в роботі якої взяв участь Президент України В. Ющенко. На нараді були обговорені актуальні питання розвитку галузі на найближчу перспективу, а також затверджені пріоритети нової Національної космічної програми. Виступаючи перед ракетниками, Президент України підкреслив: «Обов'язком влади є підтримка космічних проектів на найвищому рівні».

Керівництво агентства проходить всі високі кабінети з метою змінити точку зору багатьох чиновників, особливо фінансистів, на космічну діяльність в країні. Президент Віктор Ющенко в супроводі Юрія Алексєєва відвідує провідні підприємства галузі: завод «Південмаш», КБ «Південне», Павлоградський хімічний завод, Національний центр управління та випробувань космічних засобів у м. Євпаторія, а також (під час візиту до Арабської Республіки Єгипет) наземну станцію управління супутником «Єгиптсат-1», виготовленим в Україні і запущеним РН «Дніпро».

Такі активні дії керівництва НКАУ давали свої результати. У Міжнародному центрі перспективних досліджень в Києві проходить кілька зустрічей іноземних експертів з фахівцями галузі. В результаті з'являється «Зелена», а потім і «Біла книга», основною темою яких була комерціалізація космічних технологій як перспективний напрям підвищення ефективності космічної діяльності в сучасних ринкових умовах.

Важливим для розвитку співпраці з європейськими країнами став візит до НКАУ директора Європейського космічного агентства з питань запусків А. Фабрици. Під час переговорів з Ю.С. Алексєєвим він передав лист від Генерального директора ЄКА Жан-Жака Дордена, обговорив питання підготовки Угоди між Кабінетом Міністрів України та ЄКА про співпрацю у сфері освоєння космосу в мирних цілях (підписана в 2008 році) і участі України в європейському проекті «Вега» (перший пуск ракети-носія відбувся у 2012 році).

У цей період відбувається подія, яка в черговий раз підтвердила якість і надійність української ракетно-космічної техніки. 25 червня 2006 року з космодрому Байконур ракетою-носієм «Циклон-2» успішно проведено запуск космічного апарату «Космос-2421» на замовлення Російської Федерації. Це був 106-й безаварійний старт ракети-носія «Циклон-2». Таким чином, частка успішних пусків ракети «Циклон-2» склала рекордні в світовій практиці 100%.

Рішенням Кабінету Міністрів України Ю.С. Алексєєв призначається Головою оргкомітету з проведення в Україні Міжнародного симпозіуму ООН з космічного права. Юрій Сергійович, розуміючи наскільки важливо представити Україну міжнародному співтовариству як державу з розвиненим сучасним космічним правом, приділяв підготовці цього симпозіуму велику увагу. Підготовча робота ускладнювалася ще й тим, що на проведення цього заходу кошти з бюджету не виділялися. Однак, завдяки зусиллям НКАУ, Інституту держави і права НАН України, Міжнародного центру космічного права НАНУ-НКАУ, симпозіум, в якому взяли участь представники 22-х країн світу, пройшов на високому рівні. Юрій Сергійович брав участь в більшості засідань, його виступи відрізнялися актуальністю, аналізом існуючих нормативів і законів, їх впливом на розвиток міжнародної космічної діяльності.

Розуміючи необхідність розвитку міжнародного співробітництва та кооперації в космічній діяльності в інтересах всієї держави, Юрій Сергійович підтримав ідею проведення проекту «TWINNING» з країнами Європейського Союзу. Основні напрямки проекту - міжнародна співпраця, комерціалізація космічної діяльності, наука і технології, космічне право і кадрова політика.

Такі зусилля Юрія Сергійовича Алексєєва на міжнародній арені, успішна реалізація міжнародних космічних проектів «Морський старт», «Дніпро», наукових проектів «Потенціал» та «Радіоастрон», організація низки міжнародних конференцій з космічних досліджень високо оцінені міжнародною спільнотою. На 57-му Міжнародному астронавтичному конгресі в Валенсії (Іспанія) Юрія Сергійовича приймають до складу академіків Міжнародної академії астронавтики (МАА).

Юрій Сергійович розумів, що для того, щоб відчувати себе впевнено на світовому ринку космічних послуг, необхідно постійно оновлювати перелік цих послуг, підвищувати їх якість і надійність. Іншими словами - перемагати конкурентів і боротися за замовника. Він бере під свій патронат реалізацію міжнародних проектів «Морський старт», «Дніпро», «Циклон-4». Особливу ставку робить на проект «Наземний старт», завдяки якому ракета-носій «Зеніт» отримує нове життя на космодромі Байконур.

В Україні накопичилося кілька важливих питань, які ніяк не вирішувалися в останні роки. Одне з них - створення і запуск вітчизняного телекомунікаційного супутника «Либідь». Разом з Мінтрансзв'язку розроблено техніко-економічне обґрунтування створення Національної системи супутникового зв'язку, яке було розглянуто і схвалено на засіданні Кабінету Міністрів України. Нарешті цей проект був зрушений з «мертвої точки».

Другою проблемою, яка «дісталася» після розпаду СРСР, стала утилізація твердого ракетного палива знятих з озброєння міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 (SS-24), які вироблялися в Україні. На складах Міністерства оборони перебували ступені цих ракет з 5 тис. тонн небезпечного ракетного компонента. Це завдання в галузі вирішував Павлоградський хімічний завод - підприємство, яке свого часу було задіяно у виробництві стратегічних ракет, які працюють на твердому паливі. Космічне агентство, реалізуючи програму утилізації цього палива, прагнуло зробити підприємство і екологічно безпечні технології розмиву ракетного палива, які тут впроваджувалися, самими прогресивними в цій сфері. Свого часу Україна взяла на себе зобов'язання перед міжнародною спільнотою знищити протипіхотні міни ПФМ-1 до 2010 року, проте конкретно цим ніхто не займався. Юрій Сергійович, реально оцінюючи можливості української промисловості, розумів, що ніхто у встановлені терміни з цим завданням не впорається. Як справжній державник, він вийшов з ініціативою почати утилізацію протипіхотних мін на потужностях Павлоградського хімічного заводу. І, порадившись з керівництвом ПХЗ, вирішив взяти на себе це важке і благородне завдання.

Критично оцінюючи роботу ракетно-космічної галузі України, Юрій Сергійович закликав керівників не уявляти себе «великими діячами», а постійно аналізувати і порівнювати свої досягнення в цій галузі з показниками в інших промислово-розвинених країнах і робити відповідні висновки. На підставі цих висновків Гендиректор НКАУ ставив завдання активізувати співпрацю з провідними космічними державами, підняти його на більш високий рівень.

21 червня 2007 року під час роботи Міжнародного аерокосмічного салону «Ле Бурже-2007» (м. Париж, Франція) Юрій Сергійович підписує з Президентом CNES Янником Д'Еската Рамкову угоду про співпрацю в сфері космічної діяльності між НКАУ і CNES. У цей час готується також угода між Урядом України та Європейським космічним агентством (угода була підписана Ю. Алексєєвим і Ж.-Ж. Дорденом в січні 2008 року). Крім того, під час Аерокосмічного салону ILA-2008 (м. Берлін), 29 травня 2008 року було підписано угоду між НКАУ і DLR (Німеччина). Дається старт проекту TWINNING: «Прискорення українсько-європейського співробітництва в космічній сфері». Учасниками проекту стали: НКАУ (Україна), DLR (Німеччина), CNES (Франція). Фінансувався він Європейською комісією. Подібний проект в Європі проходив вперше.

Юрій Сергійович разом зі своїми іноземними колегами домагається якісно нового змісту в роботі комісій з питань співробітництва в сфері космосу: українсько-російської, українсько-китайської, українсько-казахстанської. У космічному агентстві проходить ряд нарад з експертами Європейського космічного агентства з питань поглиблення співробітництва між Україною та країнами Європи в дослідженні космічного простору. Представники України включаються спільно з європейськими колегами в конкурси, які проводяться за програмою FP-7 (Сьомої рамкової програми ЄС), з'являються перші переможці в тендерах і фінансування за цією програмою.

Напружена робота колективу НКАУ на чолі з Генеральним директором Ю.С. Алексєєвим стала звичною для всіх підприємств галузі. Він невпинно зустрічався з партнерами, в численних відрядженнях домагався вирішення найважливіших питань для галузі. Так, в 2007 році під час візиту в США, крім основного завдання – перемовин у м. Вашингтон, він вирішив перевірити умови роботи української команди в проекті «Морський старт». Під час відвідування плавучої платформи «Одіссей», в м. Лонг-Біч (близько Лос-Анджелесу), де працювала група українських фахівців, Юрій Сергійович цікавився умовами їх роботи і побуту, проблемами, які він зміг би вирішити для поліпшення їх діяльності далеко від дому. Керівництво цього проекту, представники американської та російської сторони тепло зустріли Юрія Сергійовича, обговорили подальшу долю і проблеми унікального міжнародного космічного проекту.

Юрій Сергійович відноситься до категорії керівників, які хочуть знати особисто, що відбувається на місцях, а не слухати доповіді. Третину всього робочого часу він знаходиться у відрядженнях не тільки на території України, а й за кордоном нашої країни: в ближньому і далекому зарубіжжі. Ті, хто був у відрядженнях з Юрієм Сергійовичем, ставали мимовільними свідками його обов'язкових дзвінків на батьківщину. Дзвонить він дружині, дітям, хвилюється про онука. У вільний час знаходить хвилину, щоб придбати сувеніри близьким.

Його добрі людські якості привертають до нього багатьох людей. Так було на заводі, так триває і в космічному агентстві. До нього звертаються з листами і усно, приїжджають особисто з різними проханнями. Юрій Сергійович ніколи не відмовляє в допомозі ні своїм землякам, ні іншим працівникам галузі.

Відмінна його риса - шанобливе ставлення до своїх попередників О.О. Негоди, В.П. Горбуліна, а також Л.Д. Кучми, з яким він разом працював на «Південмаші». З особливою теплотою і вдячністю Юрій Сергійович відгукується про свого вчителя і наставника - Генерального директора «Південмашу» - О.М. Макарова, портрет якого знаходиться в його кабінеті з перших днів роботи в агентстві.

В космічній галузі кожен день роботи не можна назвати буднями. Тут щодня відбуваються події, нерідко космічного масштабу. На високому рівні пройшов 6-й Міжнародний авіакосмічний салон «Авіасвіт-ХХІ». Тут вперше був представлений новий проект «Таурус-2». Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження цільової науково-технічної космічної програми України на 2008-2012 рр.». Згідно графіків, з 3-х континентів 8 разів стартували ракети-носії українського виробництва «Дніпро», «Зеніт-3SL», «Зеніт-3SLБ» (28 квітня 2008 року ракета-носій «Зеніт» вперше стартувала в проекті «Наземний старт» ).

Закінчувався насичений важливими подіями 2008 рік. Його підсумки були підведені на розширеному засіданні Колегії НКАУ, а потім на прес-конференції, 6-го лютого 2009 року, Ю. С. Алексєєв доповів про результати роботи галузі представникам засобів масової інформації. Напередодні, з космодрому Плесецьк успішно стартувала РН «Циклон-3» з космічним апаратом "Коронас-Фотон». Це був 122-й пуск «Циклону-3». У всіх був піднесений настрій, будувалися плани на новий період роботи - до завершення 4-й космічної програми. Незважаючи на фінансування космічної програми, яке становило 95% від запланованого, галузь в минулому році спрацювала успішно. Випущено товарної продукції на суму 2,3 млрд. грн., на 82% більше, ніж у 2007 році реалізовано продукції. Обсяг продукції, випущеної для експорту, становив 47%. Експорт перевищив імпорт в 2,5 рази. До бюджетів різних рівнів та державних цільових фондів було перераховано 510 млн. грн. Середньомісячна заробітна плата зросла на 30% в порівнянні з попереднім роком. Пускові послуги, здійснені за допомогою ракет-носіїв українського виробництва, склали 12% світового ринку і за неофіційними рейтингами дозволили Україні зайняти 4-е місце на цьому ринку. Кожна 3-тя міжнародна угода, укладена Україною в 2008 році, стосувалася діяльності в космічній сфері.

Можливо, така успішна робота на тлі загального стану справ в економіці країни різко впадала в очі, і тому в держбюджеті на 2009 рік фінансування космічної програми було скорочено в 10 разів! (з 280 млн. грн. до 25 млн. грн.).

А 11 лютого 2009 року (через 5 днів після прес-конференції НКАУ) Розпорядженням Кабінету Міністрів України №127-р Юрій Сергійович Алексєєв був звільнений з займаної посади. Ніхто з керівництва країни не пояснив причину його звільнення, ніхто не сказав Герою України Ю.С. Алексєєву «Спасибі» за роботу, ніхто не потурбувався про його подальшу долю. Це рішення викликало справжній шок у бачивших різне у своєму житті ракетників. У зарубіжних партнерів це викликало подив, питання про подальшу долю ракетно-космічної галузі, тривогу про долю міжнародних космічних проектів, біля витоків яких стояв Юрій Сергійович Алексєєв. Не секрет, що багато питань вирішувалися завдяки його високому авторитету серед партнерів з інших країн, довірі його слову, професіоналізму справжнього інженера-ракетника. Приймаючи такі кадрові рішення, можна звести нанівець роботу всієї галузі. Невиразні пояснення про необхідність «омолодження», «нового погляду», «реформування і модернізації» - не сприймалися всерйоз ні всередині країни, ні на міжнародній арені.

До керівництва агентством прийшла нова команда...

Минуло 13 місяців, і Кабінет Міністрів приймає рішення №428-р від 17 березня 2010 року про повернення на посаду Генерального директора НКАУ Юрія Сергійовича Алексєєва.

На підсумковій Колегії НКАУ за минулий 2009 рік (час роботи «нової команди») було відзначено зниження випуску товарної продукції: обсяг виробництва в галузі (в порівнянні з 2008 роком) склав 82%. Падіння виробництва на провідному підприємстві ДП ВО «Південмаш» склало близько 40%. У своїй доповіді на галузевий Колегії Юрій Сергійович зазначив, що фінансування Космічної програми та утилізації твердого ракетного палива на рівні 35-38% є неприпустимим. «Відзначаю колосальне падіння фінансування цих програм. З твердим ракетним паливом, на межі закінчення гарантійних термінів його зберігання, не можна гратися». Зазвичай тихий голос Юрія Сергійовича в залі колегії прозвучала незвично голосно, жорстко і різко. «Ми отримали інформацію про настрої в колективі Павлоградського хімічного заводу, а також від громадських організацій м. Павлоград про ситуацію. Людей турбує екологічна обстановка, безпека в місті, майбутнє їхніх дітей. Заходи повинні бути прийняті оперативно і вичерпно», - підкреслив Ю.С. Алексєєв. Ні слова докору на адресу минулу «нової команди», яка допустила за минулий рік ряд грубих помилок, прорахунків і провалів, він не вимовив. Адже люди потрапили на відповідальні ділянки роботи в галузі не знаючи до кінця її специфіки. У залі Колегії всі дуже уважно і з піднесеним настроєм слухали доповідь свого керівника, справжнього професіонала, який зі знанням справи говорив про кожний нюанс їх складної і, для багатьох, незрозумілої роботи. Космічне агентство зробило бюджетний запит на 2010 рік по космічній програмі в обсязі 200 млн. грн., а на програму утилізації твердого ракетного палива в - обсязі 270 млн. грн.

Якщо заглянути на рік вперед, то в 2011 році на підсумковій Колегії агентства буде відзначено зростання обсягів виробництва на 5%, обсяг реалізації продукції зріс на 8%, а середньомісячна заробітна плата за 2010 рік зросла на 20,5%. Це поки не результати 2008 року, але за 9 місяців спад був подоланий і почався підйом. Керівники підприємств галузі розуміли, що в сформованих умовах необхідно діяти єдиною командою з НКАУ. Заходи, які робилися НКАУ для нарощування темпів розвитку, підтримувалися керівниками провідних підприємств галузі: О.В. Дегтяревим (КБ «Південне»), В.А. Щеголем (ВО «Південмаш»), Л.Ю. Сабадошем (ДНВП «Об'єднання Комунар»), Л.М. Шиманом (НВО «Павлоградський хімічний завод»), Н.І. Вахно (ПАТ «Хартрон»), О.П. Верещаком (ПАТ «АТ НДІРВ»), Ю.М. Златкіним (НПП «Хартрон-Аркос»), О.В. Осадчим (ВО «Київприлад»), Н.І. Лихолітом (КП СПБ «Арсенал»), С.В. Малевінським (Національний центр управління та випробування космічних засобів) та іншими. Без цього позитивної динаміки в роботі галузі досягти було б дуже важко. Юрію Сергійовичу вдалося повернути серед керівників підприємств творчу атмосферу взаєморозуміння, взаємопідтримки і взаємовиручки. Одночасно, перші ознаки прояву «великих і геніальних» ним жорстко присікалися.

Дуже емоційним було завершення дворічної європейсько-української програми TWINNING. Юрій Сергійович відкривав цей проект в 2008 році і прийшов в березні 2010 року на підведення підсумків його роботи. У присутності послів Німеччини, Франції, представників космічних агентств цих країн і Єврокомісії при оголошенні про повернення Ю.С. Алексєєва на посаду Генерального директора НКАУ і під час появи Юрія Сергійовича в залі, всі присутні встали, оплесками зустріли його і запросили до президії.

23 грудня 2010 року Указом Президента України №1183 Юрія Сергійовича Алексєєва призначають Головою Державного космічного агентства України (у зв'язку зі зміною назви агентства). Це було його третє призначення на цю посаду (перше - 25.07.2005, друге - 17.03.2010, третє - 23.12.2010).

Юрій Сергійович все частіше замислюється про перспективу розвитку галузі в сучасних умовах. Вирішені найважливіші питання участі України в престижних міжнародних космічних проектах. Підписані угоди про співпрацю в космічній сфері з найбільшими, в економічному плані, країнами: США, Китаєм, Бразилією, Індією, Російською Федерацією, а також Європейським Союзом і Європейським космічним агентством. Щоб бути рівноправним партнером цих країн, необхідно було їм запропонувати технології та розробки, які значно випереджають вже існуючі в цих країнах. Необхідно було створити в галузі умови для технологічного ривка, випередження своїх партнерів і конкурентів. Такі умови ринкових відносин. А без опори на науку, тісного зв'язку з ученими, цього досягти неможливо. Тісна співпраця науки та виробництва дозволила в 70-х роках минулого століття зробити технологічний прорив у створенні космічної техніки і забезпечити українським підприємствам лідируючі позиції на світовій арені. Досвід минулого слід використовувати сьогодні для складання планів на майбутнє. Виходячи з цього, в галузі почалася робота з підготовки Концепції державної космічної політики до 2032 року. Подібний документ розроблявся в Україні вперше.

Юрій Сергійович майбутнє галузі завжди пов'язував з молоддю, її освітою і життєвою позицією. Чому молодь іде з галузі? Ця проблема існує не тільки в Україні, але і в інших космічних державах. Так, в якійсь мірі пропала романтика космічної діяльності, але все-одно це високі технології, сучасна техніка, нові відкриття, інновації, це вивчення загадок нескінченного і таємничого космосу. Адже людство про космос знає дуже мало. 50 років космічної ери - це тільки перші кроки людини в космос. А він відкриється особистості з високим інтелектом, глибокими знаннями, високими моральними принципами. Це повинно стати відмінною рисою людини нового 21-го століття. До цього треба прагнути, і це повинно викликати зростання інтересу у молодих людей.

Однак, в суспільстві змінюються акценти і пріоритети. Капіталістична дійсність, ринкова економіка висувають інші вимоги до людини, формують ідеологію споживацтва, виховують нових «кумирів». Ці процеси, на жаль, не обійшли стороною і Україну, оскільки ми живемо у відкритому сучасному інформаційному суспільстві. Інформаційний шквал на телебаченні і в інших ЗМІ про шоуменів, моделей, футболістів - зашкалює і виходить за розумні рамки. У передачах «смакується» їх «світське життя», захмарні гонорари, вільні відносини і звичаї. Створюється враження, що в країні живуть одні артисти, спортсмени, «світські левиці» і депутати. І це не тільки привертає, а й обдурює і розбещує молодих людей та приводить до їх деградації. У багатьох з'являється тяга до «зіркового життя» - всі танцюють, співають, готують їжу. «Зоряний пил», його звичаї і вульгарність, яку він несе, заполонили весь інформаційний простір. Про людей, що створюють матеріальні блага, які формують достаток і багатство в суспільстві, науковців, лікарів, вчителів, інформація по суті відсутня. Все це говорить про те, що в масштабах країни, на тлі деградації загальної освіти, зниження культурного рівня, зміни моральних цінностей у молоді, намітився ухил у бік обслуговуючих професій. Ця тенденція підтверджує зміну вектора розвитку країни. Від держави з потужним науковим, промисловим, аграрним потенціалом, який характеризує її елітність - в бік країни з функціями обслуговування інших країн елітної категорії.

Юрій Сергійович завжди дбав про те, щоб авторитет інженерів, а особливо працюючих в космічній галузі, був високим, а професії, пов'язані з виробництвом ракетно-космічної техніки, були популярними серед молоді. Він підтримує створену в галузі Раду молодих працівників, активізує виставкову діяльність, роботу музеїв космонавтики. У нову космічну програму, з ініціативи Ю.С. Алексєєва, включений проект створення і запуску українського молодіжного супутника. Розробку та виготовлення цього космічного апарату доручено координувати Національному центру аерокосмічної освіти молоді. Цей центр спільно з молодіжною організацією «Сузір'я» проводить міжнародні змагання з ракетного моделювання на кубок ім. М.К. Янгеля, веде перший в Україні унікальний проект «Віртуальна аерокосмічна школа», проводить щорічні науково-практичні конференції «Людина і космос», «Дніпровська орбіта».

Доброю традицією, яку ввів у життя космічного агентства Юрій Сергійович, стала організація перегляду прямих відеорепортажів зі стартів наших ракет-носіїв. У будь-який час доби в день старту в залі засідань колегії агентства готуються необхідні технічні засоби для перегляду подій з місця старту. Зазвичай під час репортажу присутні керівники агентства, начальники управлінь і відділів, директори департаментів та всі бажаючі співробітники. Крім того, підтримується зв'язок в режимі відеоконференції з інформаційним залом КБ «Південне», де збираються керівники та провідні фахівці Конструкторського бюро і Південмашу. Перегляди дають також можливість переконатися всім присутнім в тому, що зусилля центрального апарату агентства, підприємств галузі втілюються в реальні пуски ракет-носіїв з корисним навантаженням, що служить інтересам багатьох країн.

Пригадується черговий пуск ракети-носія «Зеніт-3SLБ» 20 січня 2011 року з космодрому Байконур. На цей день було призначено засідання оргкомітету з підготовки святкування 50-річчя польоту в космос Ю.О. Гагаріна. Початок роботи оргкомітету поєднали з часом старту, щоб учасники побачили в прямому ефірі цю яскраву і вражаючу подію. В глибокій тиші в залі всі слухали початок відліку, а потім доповіді: «Є контакт підйому», «Двигуни працюють стійко», «Стабілізація ракети в нормі», «Політ нормальний», «Системи управління функціонують нормально...». У цей час цікаво було спостерігати за реакцією Юрія Сергійовича Алексєєва на кожну команду. Його обличчя зосереджено і напружено. Він з глибокою увагою, не відриваючи погляду від екрану, ловить слова стандартної доповіді, прислухається до гулу ракетних двигунів. Здається, що це він особисто виводить ракету на орбіту, проводжаючи її поглядом в далекий космос. Кілька хвилин по тому після доповіді про відділення розгінного блоку з космічним апаратом, не змовляючись, зал аплодував чергового успіху українських ракетників.

Особливу увагу Ю.С. Алексєєв приділяє підготовці та відзначенню ювілейних дат видатних вчених, конструкторів ракетно-космічної галузі. Адже вони всією своєю діяльністю заслуговують на те, щоб про них знали і шанували нові покоління українців. На високому рівні пройшло святкування 100-літніх ювілеїв від дня народження С.П. Королева, М.К. Янгеля, О.М. Макарова, Г.Є. Лозино-Лозинського, В.П. Глушко, 80-річчя від дня народження першого космонавта-українця П.Р. Поповича, 50-річчя початку Космічної ери, 50-річчя польоту в космос Ю.О. Гагаріна, 20-річчя створення НКАУ, 15-річчя польоту першого космонавта України Л.К. Каденюка. Ці та інші заходи проходили за участю широкої громадськості, ветеранів та молоді.

З особливим піднесенням в Україні святкували 50-річний ювілей польоту в космос Ю.О. Гагаріна в квітні 2011 року. Було проведено розширене засідання Президії Національної академії наук України та колегії ДКАУ, присвячене цій даті. Напередодні пройшов Міжнародний конкурс бальних танців «Кубок Ю.Гагаріна», в «Мистецькому арсеналі» в м. Києві відкрилася Міжнародна художня виставка «Космічна Одіссея-2011». 12 квітня на урочистому зібранні в Києві, присвяченому цьому ювілею, були присутні близько 3-х тисяч представників громадськості, ветеранів, молоді. Аналогічні заходи пройшли в більшості регіонів нашої країни. 16 квітня 2011 року, в м. Єнакієве, пройшли урочистості, присвячені 50-річчю польоту в космос Юрія Гагаріна та 90-річчю з дня народження льотчика-космонавта Георгія Берегового. Була присутня делегація з Російської Федерації, її очолював Віце-прем'єр-міністр РФ С. Іванов. У складі делегації: рідний брат Георгія Берегового Михайло Тимофійович, діти Людмила і Віктор, онуки, космонавти О. Леонов, династія космонавтів Волкових Олександр і Сергій, а також льотчики-космонавти з України Віталій Жолобов та Леонід Каденюк. У перервах між заходами всі жваво цікавилися станом і досягненнями космонавтики України.

Юрій Сергійович розумів, що впровадження космічних технологій в повсякденне життя нашого суспільства має стати постійною турботою фахівців галузі. Вирішення цих проблем, а також реалізація нових освітніх, наукових і технологічних проектів були закладені в Концепцію реалізації державної політики у сфері космічної діяльності на період до 2032 року, яка була підготовлена космічним агентством і схвалена Кабінетом Міністрів України в березні 2011 р.

З метою ефективного використання космічних технологій та інформації дистанційного зондування землі, Юрій Сергійович виступив з ініціативою підписання угод із центральними органами виконавчої влади, науковими установами, з регіонами про використання інформації з космічного апарату «Січ-2», запущеного на орбіту в серпні 2011 року. Такі угоди були підписані з губернаторами Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Харківської, Чернівецької областей, керівництвом Автономної Республіки Крим. Почався збір заявок і формування річного індикативного міжвідомчого плану зйомок на 2012 рік.

Під час прес-конференції в інформаційному агентстві «Укрінформ» в рамках Всесвітнього тижня космосу, 6 жовтня 2011 року, Юрій Сергійович Алексєєв прокоментував черговий пуск в проекті «Наземний старт» РН «Зеніт-3SLБ» з американським супутником «Intelsat-18», а також поінформував про створення в Дніпропетровську заводського випробувального комплексу «Сухий старт» для відпрацювання технологій, пов'язаних із підготовкою до пуску ракет-носіїв «Циклон-4» в Бразилії. Прес-конференції, брифінги, статті в газетах, журналах, спілкування з журналістами стали регулярними в інформаційній роботі Юрія Сергійовича.

Значущим і відповідальним в роботі ДКАУ був 2012 рік .

13 лютого з космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся успішний перший пуск нової європейської ракети-носія «Вега», на верхньому ступені якої встановлено маршовий двигун, розроблений КБ «Південне» і виготовлений ВО «Південмаш». Двигун відпрацював без зауважень. Відновилася активна пускова діяльність за програмою «Морський старт»: тричі стартували українські «Зеніти» з плавучого космодрому.

2012 рік для космічного агентства був знаменним ще й тим, що в цьому році виповнилося 20 років з дня утворення НКАУ. Кожен рік роботи агентства, як зазначив у своєму виступі Юрій Сергійович, це потужний крок у просуванні української ракетно-космічної техніки на світовий ринок і затвердження її там як сучасної і надійної, що відповідає найвищим вимогам.

Знаковою подією цього року була відправка першої партії технологічного обладнання наземного комплексу КРК «Циклон-4» на космодром Алкантара.

Багато заходів, що проходили в цьому році, Юрій Сергійович націлював на далеку перспективу. Найважливіші серед них - затвердження Програми українсько-китайського співробітництва в космічній сфері до 2015 року, підписання українсько-російської Програми співробітництва в сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях до 2016 року.

2012 рік завершував 4-ю Космічну програму України і був важливим у плані організаційних заходів щодо затвердження проекту нової Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2013-2017 рр.

Але 2013 рік почався без затвердженої нової Космічної програми. Верховна Рада протягом 6 місяців 2012 року не знайшов часу для її розгляду. Труднощі фінансування програми періодично «накочувалися» на галузь, через що зривалися графіки виконання робіт. Припинено фінансування створення багатофункціонального комплексу «Сапсан», а надалі Міністерство оборони взагалі відмовилося від роботи над цим важливим для оборони країни комплексом.

Періодично виникали проблеми з фінансуванням проекту «Алкантара-Циклон-4», програми утилізації ракетного палива та ін.

Для забезпечення міжнародних контрактів були потрібні неймовірні зусилля підприємств галузі. У цей період Юрій Сергійович всіляко підтримував підприємства. Кожний ранок у нього починався з походу по урядових кабінетах, кожна «вибита» гривня була мало не стратегічною перемогою. Здавалося б, в цих умовах у будь-кого опустяться руки. Але це не в характері Юрія Сергійовича. Численні листи, звернення, наполегливість в переконанні чиновників про необхідність підтримки і розвитку космічних технологій, без яких неможлива сучасна економіка , безпека і оборона країни, давали свої результати. Складалося враження, що чим важче було завдання, тим більша мобілізація сил, енергії, навіть впертості спостерігалася в діях Юрія Сергійовича.

У першому півріччі 2013 року пройшли знакові події, до яких українські ракетники йшли кілька років. 21-го квітня відбувся успішний перший пуск ракети-носія «Антарес», розробленої американською компанією «Orbital» за участю українських фахівців (1-й ступень ракети-носія і елементи наземного комплексу). 7 травня другий раз стартувала нова європейська ракета-носій «Вега» з українським двигуном на 4-му ступені.

Важливою подією, яка мала значний вплив на рівень співпраці України з країнами СНД, стала нарада представників органів виконавчої влади держав-учасниць СНД з питань співробітництва в космічній сфері, яка пройшла в Євпаторії в липні 2013 року. Попередні наради проходили в Російській Федерації, Республіці Білорусь, Республіці Казахстан. Цього разу в Україну приїхали представники 8-ми колишніх республік Радянського Союзу. Юрій Сергійович поставив завдання провести нараду на високому рівні і досягти конкретних домовленостей. Результатом, до якого він прагнув, було підписання протоколу про використання в російсько-казахстанському проекті «Байтерек» ракети-носія «Зеніт».

Насичені важливими подіями видалися третій і четвертий квартали 2013 року.

У серпні успішно стартували ракети-носії «Дніпро», «Зеніт-3SL», у вересні - ракета-носій «Антарес» з космічним кораблем «Сигнус».

Верховна Рада України нарешті приймає 5-ю Цільову науково-технічну космічну програму на 2013- 2017 рр. Програму підтримали майже всі фракції Верховної Ради.

У вересні 2013 року, в Китаї, Юрій Сергійович провів зустріч з головою Китайської національної космічної адміністрації Ма Сінжуем, в жовтні, в США, - з керівником НАСА Чарльзом Болденом, а в листопаді, в Росії, - з новим керівником Роскосмосу Олегом Остапенко. Під час цих зустрічей були обговорені питання подальшого розширення співробітництва України з світовими лідерами космічної діяльності.

17 жовтня, в Дніпропетровську, і 22 жовтня, в Києві, пройшли урочисті заходи, присвячені 90-річчю від дня народження Генерального конструктора ракетно-космічної техніки Володимира Федоровича Уткіна, з яким багато років працював Юрій Сергійович, в т.ч. як його заступник в НВО «Південне». У статті Б.Є. Патона, В.П. Горбуліна, Ю.С. Алексєєва, О.В. Дегтярьова «Досвід, перевірений життям», опублікованій в тижневику «Дзеркало тижня» після цих заходів, йдеться: «Практика тісної співпраці академічних інститутів і підприємств космічної промисловості, яка застосовувалася у відповідальні періоди розвитку космічної науки і ракетно-космічної техніки, привела до видатних результатів на рівні кращих світових досягнень в цій області».

На підтвердження цих слів в кінці жовтня і в листопаді 2013 року відбулися два дуже важливих пуски ракети РС-20В (SS-18) - ракетного шедевра академіка В.Ф. Уткіна.

21 листопада відбувся черговий пуск ракети-носія «Дніпро», в ході якого запущені 23 (!) Космічні апарати на замовлення 8 країн світу, а також успішно відпрацював в космосі український блок перспективної авіоніки (БПА) з безплатформенной інерціальної навігаційної системою (БІНС) на основі лазерних гіроскопів. Проведене третє льотне випробування БІНСу як «пасажира» на ракеті «Дніпро» мало дуже важливе значення для відпрацювання нової системи управління для космічного носія «Циклон-4».

В травні 2014 року, в зв’язку з анексією Криму та втратою можливості використання частини наземної космічної інфраструктури, ДКАУ провело необхідні заходи щодо забезпечення стабільної роботи наземних засобів у сфері дистанційного зондування Землі, геофізичного моніторингу, контролю космічного простору та супутникової навігації.

Національний центр управління та випробовувань космічних засобів переведений на континентальну Україну.

19 червня 2014 року РН «Дніпро» виведено на орбіту 33 космічних апарати 17 країн світу (це свого роду світовий рекорд), а також перший український наносупутник «Політан-1», виготовлений у Київському політехнічному інституті.

Напружений ритм роботи ракетно-космічної галузі України протягом багатьох років не дає збою.

Державне космічне агентство України, завдяки грамотним управлінським рішенням, демонструє сучасний менеджмент, розвиває самостійність і ініціативу підприємств галузі, підтримує державно-приватне партнерство, націлює колективи на участь в міжнародних космічних проектах і програмах, освоєння нових стартових майданчиків на космодромах Алкантара в Бразилії і на острові Воллопс в США. Нарощування з року в рік обсягів випуску ракетно-космічної техніки та продукції загального призначення - стало законом для всіх підприємств галузі.

Юрій Алексєєв - справжній патріот космонавтики, відданий їй до глибини душі. Все своє свідоме життя Юрій Сергійович присвятив створенню ракетно-космічної техніки, організації та забезпеченню роботи міжнародних космічних проектів, утвердженню авторитету України як космічної держави на світовій арені.

Йому вірять, його рішенням довіряють всі: від рядових працівників, інженерів і конструкторів до керівників трудових колективів.

Юрій Сергійович завжди відчував могутнє тяжіння Космосу і відповідав йому всією своєю багаторічною, багатогранною і добросовісною діяльністю: починаючи від студентської лави і до крісла Голови Державного космічного агентства України.

Але прийшов жовтень 2014 року, - і люстрація…Ю.С. Алексєєв з Президентом Індії Абдулом Каламом, м. Дніпропетровськ, червень 2005 р.


Команда Національного космічного агентства України на чолі з Ю.С. Алексєєвим

Ю.С. Алексєєв з Президентом НАН України Б.Є. Патоном

Прем'єр-міністр України Ю.І. Єхануров і Гендиректор НКАУ Ю.С. Алексєєв після переговорів в США з керівником НАСА М. Гриффіном, січень 2006 р.

Чергова зустріч з бразильськими колегами по міждержавному проекту «Циклон-4»

Виставка досягнень космічної галузі в Кабінеті міністрів України, березень 2012 р.

Обговорення угоди між Урядом України та Європейським космічним агентством з главою ЄКА Ж.-Ж. Дорденом, січень 2008 р.

Офіційне відкриття проекту Євросоюзу TWINNING: "Прискорення українсько-європейського співробітництва в космічній сфері", м.Київ, квітень 2008 р.

Відвідування сенатором конгресу США Р. Лугаром і послом США в Україні Д. Теффтом Павлоградського хімічного заводу, серпень 2012 р.

Рукостискання з президентом CNES Янніком Д'Еската після підписання Рамкової угоди про співробітництво в сфері космічної діяльності між НКАУ і CNES, червень 2007 року

Відвідування плавучої платформи «Одіссей» в порту Лонг Біч (США) і зустріч з українськими фахівцями, 2007 р.

Президент України Л.Д. Кучма і Гендиректор НКАУ в цеху головного складання Південмашу, липень 2004 р.

Підписання Рамкової міжурядової угоди з США, м. Київ, березень 2008 р.


Учасники галузевої колегії ДКАУ на ВО «Київприлад»


Офіційне закриття проекту Євросоюзу TWINNING: «Прискорення українсько-європейського співробітництва в космічній сфері », м.Київ, 15 березня 2010 р.


Саміт глав космічних агентств світу, США, м. Вашингтон, листопад 2010 р.


Урочистий мітинг, присвячений 100-річчю від дня народження С.П. Корольова, м. Київ, НТУУ "КПІ", січень 2007 р.


На урочистостях у м. Єнакієве, присвячених 90-річчю від дня народження льотчика-космонавта Г.Т. Берегового, квітень 2011 р.


Відкриття виставки в ДКАУ, присвяченій 15-річчю польоту в космос першого космонавта України Л.К. Каденюка, листопад 2012 р.


Спілкування Ю.С. Алексєєва з журналістами під час прес-конференції в ДКАУ


Керівники космічних агентств Росії, України, Казахстану: В.О. Поповкін, Ю.С. Алексєєв, Т.А. Мусабаев - після успішних переговорів в Євпаторії, липень 2013 р.


Керівники космічного агентства України: В.П. Горбулін (1), О.О. Негода (2), Ю.С. Алексєєв (3)


 
12/05/2018: До 21-ї річниці польоту першого космонавта України Леоніда Каденюка

12/04/2018: Двадцять перша річниця польоту українського космонавта Леоніда Каденюка на космічному шаттлі «Колумбія» (19 листопада – 5 грудня 1997 року)

11/26/2018: Колегія Державного космічного агентства України підвела підсумки діяльності підприємств галузі за 9 місяців 2018 року

11/21/2018: Відбувся успішний пуск ракети-носія «Вега»

11/19/2018: Відбувся успішний пуск ракети-носія «Антарес»