Головна сторінкаУрядовий портал
 
УКР | ENG | РУС
 
 
 

Аерокосмічний портал України
Нацдержслужби України
Урядова телефонна лінія

Колегія Державного космічного агентства України підвела підсумки діяльності галузі за 9 місяців поточного року
 


На розширеному засіданні Колегії Державного космічного агентства України під головуванням в.о. Голови агентства Юрія Радченка, підведено підсумки роботи підприємств та установ космічної галузі за 9 місяців 2016 року та визначено пріоритетні напрямки роботи на майбутній період.

В.о. Голови ДКА відзначив, що незважаючи на складний економічний стан, ситуацію в галузі вдається поступово стабілізувати. За підсумками роботи за 9 місяців 2016 року обсяги виробництва товарної продукції (в порівняних цінах) зросли на 45,7 %, а обсяги реалізації продукції – на 39,5 % в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Прибутковою за звітний період була діяльність таких підприємств: ДП «КБ «Південне», КП СПБ «Арсенал», ДНВП «Об’єднання Комунар», ДП НДТІП, ПАТ «Хартрон», ПАТ «Київський радіозавод». Збільшився у звітний період на 53,4% і експорт продукції. На усіх підприємствах з початку року зросла номінальна заробітна плата. Однак, це не зупиняє відтік наукових кадрів та відновлення тенденції зростання середнього віку працюючих.

Разом з тим, Юрій Радченко звернув увагу керівників підприємств на їхню персональну відповідальність за невиконання показників річних фінансових планів. «Наша мета – успішно завершити поточний рік, стовідсотково виплатити працівникам заробітну плату та уникнути виникнення такої заборгованості у майбутньому», - відзначив в.о. Голови. Також він повідомив, що всім керівникам будуть надіслані відповідні листи із попередженням про їхню персональну відповідальність за невиконання затверджених планів.

Також було акцентовано увагу на низці проблемних питань, зокрема незавершених флагманських проектах – створенні Національної супутникової системи зв’язку «Либідь» та ракетно-космічного комплексу «Циклон-4», виплата кредитів за якими лягла важким тягарем на державу.

«Фактичні витрати на реалізацію проекту «Циклон-4» становлять 592 млн. дол. США. Сьогодні це інвестиції держави в можливість мати незалежний доступ у космос, але якщо проект не буде завершено, ці витрати перетворяться на втрати», – наголосив Юрій Радченко.

Було зазначено, що ДКА активізувало роботу з пошуку нового партнера, спільно з яким проект може бути доведено до логічного завершення – початку експлуатації вітчизняної ракети-носія «Циклон-4». «Важливо на цьому етапі провести повний аудит проекту та визначити причини та обставини, які не дозволили його реалізувати спільно із Бразилією. З цією метою, під головуванням ДКА України, утворюється міжвідомча робоча група, до якої також увійдуть представники Генеральної прокуратури України», - зазначив Юрій Радченко.

На засіданні було повідомлено, що перший національний супутник зв’язку «Либідь» повністю зібраний, пройшов усі випробування, і перебуває у режимі зберігання до моменту його відправки на космодром. Через анексією Криму виникли обставини форс-мажору по наземному сегменту, що призвело до затримки графіка проекту та збільшення його вартості. Форс-мажор вдалося подолати і Державне космічне агентство спільно з Урядом України докладають усіх зусиль для забезпечення запуску космічного апарата «Либідь» у 2017 році. Державою вже вкладено у проект 335,4 млн. дол. США.

Також головуючий повідомив, що на сьогоднішній день підприємства галузі втратили в неплатоспроможних банках майже 280 млн. грн. У зв’язку з цим, Юрій Радченко звернув увагу, що керівники підприємств несуть особисту відповідальність за забезпечення збереження державних коштів у банківських установах. «Сьогоднішній стан галузі вимагає вжиття рішучих кроків - посилення управлінських функцій та координуючої ролі Державного космічного агентства України як центрального органу виконавчої влади, що відповідає за реалізацію державної космічної політики», – підсумував Юрій Радченко.

Члени Колегії у своїх виступах зазначили, що нагальним питанням є підвищення потенціалу космічної галузі шляхом удосконалення системи управління науково-технічною та виробничою діяльністю, оптимізації основних фондів, зміни форми власності. Учасники засідання погодились, що застаріла структура та система управління космічною галуззю не дозволяє ефективно виконувати управлінські функції, притаманні ринковій економіці в умовах жорсткої конкуренції на світовому космічному ринку.

З метою забезпечення сталого розвитку космічної галузі Колегія вирішила:

- вважати за доцільне впровадити механізм координації договірної роботи та зовнішньоекономічної діяльності підприємств, моніторингу здійснення розрахунків на підставі відповідних наказів ДКА України;

- підтримати пропозицію щодо створення за рішенням Уряду нової юридичної особи – державного концерну «Науково-виробниче об’єднання «Укркосмос», до якого увійдуть підприємства космічної галузі, що мають високий ступінь кооперації;

- підтримати необхідність прискорення розробки, узгодження та внесення до Верховної Ради України спеціального законопроекту про особливості корпоратизації підприємств, що належать до сфери управління ДКА України.

Реалізація цих кроків дозволить створити умови та підґрунтя для залучення приватного капіталу в подальший розвиток космічної галузі України.

 
10/12/2018: Підприємства космічної галузі взяли участь у міжнародних виставках

10/12/2018: Проходить візит польської делегації в Україну

10/09/2018: В ДКА відбувся міжнародний семінар з питань супутникової навігації

10/03/2018: Підписано Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Королівством Нідерланди у космічній сфері

10/03/2018: Пішов з життя доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, заслужений машинобудівник України, директор, голова правління «АТ науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань» Олександр Петрович Верещак