Головна сторінкаУрядовий портал
 
УКР | ENG | РУС
 
 
 

Аерокосмічний портал України
Нацдержслужби України
Урядова телефонна лінія

Виступ Голови Державного космічного агентства України П. Дегтяренка на круглому столі молодих фахівців "Сучасні можливості космічної України" 20 квітня 2018 р.
 


  Шановні друзі, я довго думав над тим, як розпочати розмову з вами та які теми підняти при цьому. Важлива риса сьогоднішньої аудиторії - це молодість, висока освіченість, приналежність до елітного класу постіндустріального суспільства, який зароджується і який будуть формувати молоді вчені та інженери. Свого часу ви під впливом старших поколінь та процесів, які відбувалися в суспільстві на межі 20-го і 21–го століття, обрали свій життєвий та перспективний професійний шлях і пов’язали свою долю з дослідженням космічного простору, створенням ракетно – космічної техніки, вивченням Сонячної системи та Великого Космосу. Це був правильний вибір і, думаю, що ви не шкодуєте про нього.

  Мені доводиться спілкуватися з молоддю, яка належить до творчої інтелігенції, до спортсменів - професіоналів та представників інших професій, які працюють в сфері послуг, в торгівлі та в деяких інших сферах економіки. І відзначу, що є велика різниця між ними і молоддю, яка працює в галузі високих, інформаційних технологій, в наукових установах, на провідних підприємствах нашої галузі. Перед усім звертаю увагу на очі, в яких віддзеркалюється високий інтелект, розуміння сучасних глобальних змін в суспільстві, зацікавленість у вирішенні перспективних завдань галузі, країни і навіть нашої цивілізації.

  Не скільки не принижуючи інших, відзначаю масштабність мислення молоді нашої галузі, ваш реалізм та прагматизм у оцінці сучасних досягнень науки і техніки, глобальних суспільних процесів, пошук інноваційних перспектив розвитку людського суспільства.

  Тобто таку молодь за рівнем освіти, відданістю своїй професії, громадянською позицією сміливо потрібно віднести до еліти нашого суспільства.

  Ви прийшли працювати у галузь, яку створювали та формували геніальні вчені, інженери та конструктори світового рівня. Тільки один перелік прізвищ викликає повагу до нашої галузі. Це - Юрій Кондратюк, Сергій Павлович Корольов, Валентин Петрович Глушко, Володимир Миколайович Челомей, Гліб Євгенович Лозино – Лозинський, Михайло Кузьмич Ягель, Володимир Федорович Уткін та багато інших видатних керівників, талановитих організаторів, вчених та творців ракетно – космічної техніки, чиї імена золотими літерами вписані в історію нашої країни та й

  цивілізації в цілому. Вони своєю працею створили фундамент, на якому вам, молодим, працювати та розвивати те, що вони, 30-ти, та 40–ка річні, розпочинали свого часу.

  20- те сторіччя розпочало космічну еру людства, а вам потрібно зробити наступний крок - здійснити пілотовані польоти в межах Сонячної системи. Для цього необхідні нові технології, нові двигуни та матеріали, нове покоління космічних кораблів та ракет. В зв’язку із цим хочу привести слова відомого англійського вченого – фізика Стівена Хокінга: ”Дивіться на зірки, а не під ноги, будьте допитливими. У людства немає майбутнього без космосу”.

  Щоб перейти до нового етапу освоєння космічного простору, потрібно, в першу чергу, зрозуміти, що для цього необхідні нові нетрадиційні інженерні рішення в побудові космічних апаратів, нові двигуни, палива, матеріали, які дозволять пересуватися в космосі з швидкостями значно вищими, ніж досягли ми на техніці 20 століття. Вирішення цих завдань залежить від вас: талановитих, неспокійних, творчих молодих людей.

  Державне космічне агентство прекрасно розуміє проблеми, які стоять перед галуззю сьогодні і в недалекій перспективі, і розуміє також, що без опори на молодь нам їх не вирішити.

  Останнім часом багато уваги до себе притягує Ілон Маск своїми нетрадиційними підходами до вирішення деяких космічних проектів. Потрібно віддати йому належне в умінні вирішувати не тільки технічні проблеми але й привертати увагу громадськості і, особливо, молоді до своєї діяльності. І хоча ідеї повернення перших ступенів ракет– осіїв проектувалися ще у 80-х роках минулого століття в Радянському Союзі при роботі над комплексом ”Енергія – Буран” та й надважкі ракети – носії вже літали як в СРСР так і в США. Можна сказати, що Ілон Маск сколихнув громадську думку щодо космічної тематики, підняв інтерес до космічних місій на планети Сонячної системи, їх колонізації, побудови ракет – носіїв з новими характеристиками. Він намагається зробити космічні, супутникові технології більш привабливими і доступними для населення

  Космічне агентство України разом з Національною академією наук, іншими міністерствами та відомствами завершує розробку проекту концепції державної космічної політики до 2032 року. Стратегічним завданням для держави є вступ до Європейського космічного агентства.

  Складних завдань на цей період часу багато і долучитися молоді є до чого.

  Хочу виділити кілька позицій. В першу чергу, створення стартового комплексу для незалежного доступу України в космічний простір. В зв’язку із чим проводиться модернізація ракети – носія ”Циклон 4М.” Друге завдання - створення угрупування сучасних КА апаратів з високою розрізненною здатністью та сузір’я телекомунікаційних супутників типу ”Либідь”. Далі - розробка сучасної платформи для КА типу ”Южсат,” робота над перспективними ракетами–носіями типу ”Маяк” та носієм легкого класу для виведення на орбіту мікро – нано –супутників. В зв’язку із цим - розробка лінії нових ракетних двигунів, які будуть працювати на принципово нових технологіях. Цікавою залишається пропозиція КБ ”Південне” щодо побудови на Місяці міжнародної науково-промислової бази.

  В найближній перспективі перед нами стоять не менш відповідальні завдання . Це забезпечення надійної експлуатації РН в проектах ”Вега”(ЄС) та ”Антарес”(США), відновлення роботи проекту ”Морський старт”( S7), запуск КА ”Січ - 2-1”, ”Січ – 2М,” ”Мікросат”, деякі проекти в сфері національної безпеки і оборони та інше.

  В реалізації зазначених важливих завдань ми покладаємося на більш активну і вагому участь молодих фахівців галузі. Ми розуміємо, що за вами майбутнє і покладаємося на ваш швидкий професійний ріст і суттєвий внесок в нашу спільну справу.

  ДКАУкраїни розуміє необхідність створення технопарків, наукоградів, молодіжних КБ та інших нових організаційних структур спрямованих на інноваційну роботу в сфері космічної діяльності і підтримує цей процес. Відверто скажу, що наразі нам не вистачає фінансових ресурсів для реальної підтримки цих або подібних структур, але якщо надійдуть конкретні пропозиції, спільними зусиллями ми знайдемо спосіб допомогти.

  Очікую сьогодні на ваші цікаві повідомлення, виступи і дискусії.

  Бажаю всім успіхів у вашій творчій роботі.

  Дякую за увагу.

 
10/12/2018: Підприємства космічної галузі взяли участь у міжнародних виставках

10/12/2018: Проходить візит польської делегації в Україну

10/09/2018: В ДКА відбувся міжнародний семінар з питань супутникової навігації

10/03/2018: Підписано Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Королівством Нідерланди у космічній сфері

10/03/2018: Пішов з життя доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, заслужений машинобудівник України, директор, голова правління «АТ науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань» Олександр Петрович Верещак